Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED – co warto wiedzieć?
Listopad 21, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw
Grudzień 5, 2017

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Wybór miejsca w którym ma stanąć nasz dom, to bardzo trudna decyzja. Odpowiednie planowanie i wnikliwa analiza wielu czynników łączy się z realizacją planu budowy domu. Plan domu potrafi bardzo zaangażować. Przemyśleć należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Całość powinna idealnie współgrać, tak aby każdy mieszkaniec miał swój własny kąt. Przeanalizować trzeba także o położeniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Ogromnym problemem jest także dobór odpowiedniej metody grzewczej. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W tym wypadku przemyśleć trzeba zainstalowanie ogrzewania węglowego lub olejowego. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na komfort na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Największe straty są efektem niedokładnie zaizolowanego poddasza. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy omijać. Metoda izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Wykorzystywane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do izolacji domów jest styropian. Ma on wiele plusów:jest łatwy w montaży. Jednakże nie nadaje się do izolacji tych części domu, które są łatwopalne – dotyczy to głównie elementów drewnianych. Jedną z możliwości jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów trudniących się izolacją. Wełna jest ognioodporna, idealnie izoluje przed hałasem. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed nasiąkaniem przez wykorzystanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wersjach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i później pod wpływem ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Natryskiwana pianka zwiększa swoją objętość i momentalnie zastyga. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale przylega do niemal każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, ocieplenie więźby dachowej można wykonać w jeden dzień.

Pianka PUR otwarto i zamknięto komórkowa

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia przeznaczona jest do zewnętrznej izolacji budynków. Poza ochrona przed wychłodzeniem jest także idealnym materiałem hydroizolacyjny, dlatego wykorzystywana jest do izolacji fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Stosuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Pianka PUR – zalety ocieplania nią

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Używana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Termoizolacja z poliuretanu nie szkodzi alergikom. Pianka nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka PUR nie wydziela toksyn, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Pianka poliuretanowa świetnie chroni przed utratą ciepła, dlatego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Pianka poliuretanowa nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ bardzo dobrze przywiera do drewnianych czy betonowych powierzchni. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie ocieplenia metodą natryskową likwiduje ten problem. Pianka PUR tworzy jednolitą całość dlatego nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Daje to możliwość izolacji nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Właściwa izolacja domu to inwestycja, którą trzeba przeanalizować i właściwie zaplanować. Przemyśleć należy plusy i minusy każdej z metod. Dotychczas stosowane materiały stosowane do ochrony przed utratą ciepła od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka PUR ma doskonałą opinia u fachowców, pozytywnie oceniają oni jej mnogość zastosowań. Sporą zaletą jest też niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budownictwie mieszkalnym, ale też jako izolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Pianka PUR dla Twojego budynku —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok