Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Marketing internetowy - zwiększ swoje szanse w Internecie
Marketing internetowy – pierwsze kroki
Czerwiec 16, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED – co warto wiedzieć?
Listopad 21, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy posiadają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. , że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście istotne sumy i w takim wypadku warto to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zweryfikowania. Jako pierwsze trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Świat nieruchomości – porady, analizy, oferty —> http://panorama-nieruchomosci.net/dzialki-budowlane-rozgarty/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok