Kancelaria notarialna – komu powierzyć nasze problemy?

Beton dekoracyjny stemplowany imitacja deski
Beton dekoracyjny – zaskocz innych
Styczeń 18, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W kraju nad Wisłą bycie notariuszem jest uznawane za wyjątkowo elitarny zawód, ponieważ wcale nie jest tylko – jak to się popularnie mówi – osobą, jakiej mogą zaufać komórki społeczne, lecz przy tym kimś, kto świetnie odnajduje się w złożoności kodeksów i przepisów. Pracownik kancelarii notarialnej powinien przez cały czas mieć na oku sprawy swoich Klientów i troszczyć się o wcześniej przytoczonych najlepiej jak potrafi. Najważniejsze pytanie – które sprawy możemy powierzyć notariuszowi i czy uszczupli to poważnie nasz budżet? Zapraszamy na krótką analizę.

Notariusz w Polsce – historia

Rozpocznijmy od małego szkicu historycznego. Jeśli wierzyć legendom – notariat u nas miał pojawić się w dwunastym stuleciu, czego mają dowodzić nadania królewskie z czasów Bolesława Krzywoustego. Mamy za to pewność co do wydarzenia, kiedy to papież Marcin IV upublicznił decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do desygnowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy autentyczny polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został wykonany przez notariusza Budzisława, zatrudnionego w kancelarii arcybiskupiej. Kolejne dokumenty ukazywały się nieustannie po 1309 r. Notariat w naszym kraju rozwijał się zwłaszcza w czternastym wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Zakonem Krzyżackim negocjacje zobowiązujące do przedstawienia niepodważalnych dokumentów i pozostałych świadectw notarialnych. Równolegle w tamtych czasach pojawiły się statuty synodalne, normujące zakres prac notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat porządnie rozkwitł, a szczególną rolę odgrywał też podczas zaborów, czyli w czasie niemal 124 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz był wówczas osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, minęło 15 lat nim powstało Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, lecz II wojna światowa i czasy tuż po niej sprawnie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. Za czasów PRL, notariusze byli urzędnikami państwowymi, obciążanymi przez lata kolejnymi obowiązkami, m.in. redagowanie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odmieniło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP podjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Kilkukrotnie aktualizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – dotyczy pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie w naszym kraju będzie ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Doświadczony notariusz działa w zgodzie z obowiązującym prawem, ale po pierwsze, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro swoich Klientów.

Notariusz stał się funkcjonariuszem publicznym, którego priorytetowym celem stało się dbanie o bezpieczeństwo interesów prawnych Klientów i właśnie dlatego w czasie pracy musi być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Zatrudniony w kancelarii notarialnej to także podmiot, któremu Partnerzy przekazują własne sekrety oraz kłopoty , zatem jedną z kluczowych cech, którą winna nam zagwarantować uznana na rynku kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Dla niektórych będzie to oczywiste, lecz warto dowiedzieć, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu zamierzamy przekazać ważne dla nas sprawy, ma cyklicznie poszerzaną, fachową wiedzę. Zbadajmy również, czy kancelaria notarialna zapewnia nam bezpieczeństwo każdej transakcji. Dobrze by było, żebyśmy mieli do dyspozycji depozyt notarialny, w którym ze spokojem przechowamy istotne dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe.

Teraz czas na bardzo istotną sprawę. Jakie czynności notarialne są na liście ofertowej w dobrej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna – co z mieszkaniem?

Mamy tu do czynienia z jednym z najczęściej zadawanych pytań – jakie są wymagane dokumenty i jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, ponieważ przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Zdecydowanie więcej różnorakich certyfikatów powinien do kancelarii notarialnej doręczyć ten, kto ową nieruchomość sprzedaje. Jeśli chodzi o nabywcę, będzie to stosunkowo niedługa lista, gdzie znajdziemy pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP oraz niekiedy poświadczenia z banku, dokumentujące wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

Jeśli chodzi o zbywcę – jest tego bardzo wiele, więc nie wahajmy się zadawać pytań notariuszowi. Wyjaśnienie Wam, jakie dokumenty powinniście dostarczyć powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobi. Do najbardziej kluczowych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz musi sporządzić akty i dokumenty tak, by były one przejrzyste i łatwe do zrozumienia dla analizowanych podmiotów. Przypilnowanie, aby wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były zgodne z rzeczywistością to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok