Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Sprawy rozwodowe, karne, finansowe – kiedy jest potrzebna pomoc adwokata?
Kwiecień 1, 2017
odchudzanie w Toruniu wyszczuplanie ciała zabiegi odchudzające
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
Kwiecień 5, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do momentu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, a w przypadku dzieci upośledzonych ciężar ten ogólnie rzecz ujmując nie upływa praktycznie nigdy. Tak długo jak dziecko wcale nie potrafi samo na siebie zarabiać, więc zapewnić sobie wszystkich niezbędnych środków do życia, to bezwzględnie rodzice muszą spełniać taki obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, gdy majątek dziecka jest wystarczający oraz powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do dobrowolnego utrzymania się jest centralnym warunkiem orzekania przez sąd alimentów.

Oczywiście najpierw sytuacja wygląda w taki sposób, że któreś z rodziców idzie do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i zabiega o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie w sprawie rozwodowej. Dopiero w następnej kolejności na któregoś z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Płacenie alimentów występuje od czasu narodzin potomka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się bynajmniej nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz odebraniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W rzeczywistości żaden regulamin nie przedstawia ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bowiem każdy przypadek musi obligatoryjnie być omówiony indywidualnie. Modelową sytuacją oczywiście jest przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niespłacania alimentów, bo był on przeświadczony, że ukończenie przez córkę 18 lat jest jednoznaczne z zakończeniem ich regulowania. W toku rozmowy staje się widoczne jednak, że niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie mogło się uniezależnić wskutek skomplikowanej choroby, np. fizycznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje kilka okoliczności, jakie wcale nie zwalniają rodziców z ciężaru pokrywania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (czy zamążpójście) z równoczesną niemożnością oddzielnego zarabiania na siebie. Oczywiście w pierwszej chwili małżonkowie razem współdziałają we wszystkich praktycznych sprawach, stąd jeżeli jedno spośród nich zarabia dużo i jest w stanie współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice w ogóle nie muszą już sponsorować dziecka. W przypadku kiedy jednak spotykamy się z sytuacją przeciwstawną – współmałżonek w ogóle nie może zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Często rzecz jest jednak tak trudna, że usługa profesjonalnej kancelarii jest wręcz nieodzowna.

Alimenty koniecznie muszą pokrywać rodzice na swoje niedołężne dziecko, które nie potrafi samo zabezpieczyć sobie środków do życia. Ma niepełnosprawność I, II lub III stopnia bądź całkowitą niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma tu znaczenia argument przedstawionego stanu rzeczy, m in. kiedy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych czy bierze narkotyki. Innymi słowy, dziecko z trwałą wadą fizyczną albo intelektualną są zobowiązani utrzymywać oboje rodzice. Często do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy nie planują niepełnosprawnego dziecka utrzymywać i robią wszystko – oczywiście ironicznie – ażeby nie spłacać alimentów oraz pozbyć się „balastu”.

Osiemnastoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty też wówczas, gdy skończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie podjęło pracy oraz w ogóle nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeżeli chce pozyskać alimenty od matki lub ojca, musi bezwarunkowo unaocznić, iż jego sytuacja materialna jest zła, m in. żyje w nędzy.

Alimenty na pewno zyska każde dziecko, które pobiera naukę, przykładowo w szkole zawodowej czy w szkole wyższej. Właściwie, póki dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice są zobligowani do tego, aby uiszczać alimenty. Wygaśnięcie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – kiedy dziecko, pomimo iż chodzi do szkoły – jest w stanie na własną rękę się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec nie powinni opłacać alimentów wówczas, gdy dziecko ma takie dochody, że potrafi pokryć wszystkie koszty utrzymania, przykładowo spłacić lokum, wyżywienie, Internet oraz pozostałe potrzebne do właściwego bytowania rzeczy. Przychodem w ogóle nie musi koniecznie być w tym przypadku wyłącznie zatrudnienie na cały etat, lecz również renta po zmarłym rodzicu, stypendia osiągane na uczelni wyższej albo przychody pozyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Czasami na skutek konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Córka zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, ponieważ ma pracę w wymiarze 1/6 etatu i nie ma faktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny gaśnie niekiedy przed uzyskaniem przez córkę pełnoletności, jednak przytoczone okoliczności są niezwykle rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć szkołę i zdobyć fach, dzięki któremu będzie miało szansę zapewnić byt krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów zależy od wielu podstawowych elementów: uzasadnionych oczekiwań dziecka, perspektyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne starania rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zafascynował Cię niniejszy materiał, chcesz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych oraz pozostałych usługach świadczonych przez mecenasów, wejdź w odsyłacz obok – Kancelaria – a może odnajdziesz właśnie to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok